Види з'єднань. Кріпильна різьба
З усього різноманіття використовуваних видів з'єднань (рис 1)
найпоширеніші:
з рознімних — кріпильна різьблення;
з нероз'ємних — зварювання, паяння, клепання, склеювання.
Роз'ємні з'єднання — їх можна роз'єднати, не порушуючи цілісності деталей, які вони з'єднують. Як приклад: болт і гайка. Відмінна риса нерухомого роз'ємного з'єднання - з'єднуються деталі не мають можливості переміщатися відносно один одного. Приклад: гвинтове з'єднання.
Нероз'ємні з'єднання неможливо роз'єднати, не порушуючи з'єднуваних деталей або з'єднує їх компоненти:зварювання, паяння, клепання.
На нашому сайті виставлено кріплення , в основному представляє роз'ємні нерухомі з'єднання. Це — болт, гайка, гвинт, шпилька, шпонковий матеріал. Є представник та нероз'ємних з'єднань — заклепка витяжна.
Є ряд характеристик, за якими класифікуються різьби:
-
форма профілю - трикутний, прямокутний, трапецеїдальний, круглий і ін;
-
форма поверхні з різьбленням — конічна, циліндрична;
-
розташування різьблення — зовнішня і внутрішня;
-
призначення — кріпильна, ходова, спеціальна;
-
напрямок гвинтової поверхні — права і ліва;
-
число заходів — однозаходная, многозаходная.
Крок різьби — відстань між середніми точками найближчих однойменних бічних сторін профілю, в напрямку, паралельному осі різьби.
Фото 1. Резьбомер
На практиці виміряти крок різьби точніше всього за допомогою резьбомера (фото 1). Якщо його раптом під рукою випадково не виявилося :), можна для цієї мети використовувати штангенциркуль. Їм же міряється і номінальний діаметр різьби. (Детальніше у відео в кінці статті).
Існують різні типи різьб, які відрізняються профілем (рис. 2 ).
Рис.2 Профілі різьби
Номінальний діаметр різьби — визначається зовнішнім діаметром профілю.
Напрямок різьблення буває правим чи лівим. Для правої різьби обертання деталі за годинниковою стрілкою призводить до її переміщення вздовж осі від спостерігача, а для лівої — навпаки.
У позначенні різьби указують її основні параметри: тип різьби, розмір, крок, напрямок, число заходів. Різьба кожного типу має умовне позначення:
-
М — метрична;
-
G — трубна циліндрична;
-
R — зовнішня трубна конічна;
-
Rc — внутрішня трубна конічна;
-
S — упорна;
-
Tr — трапециідальна;
-
Rd — кругла.
Ось як, наприклад, позначається різьба метрична номінальним діаметром 36 мм двухзаходная з кроком 1,5 мм, ліва (рис. 3 )
Рис.3
Найбільше поширення має однозаходная права різьба з великим кроком. Така різьба позначається буквою «М» і до того ж вказується значення номінального діаметра: М36 .
Розмір трубної різьби позначають числом, вираженим простий дробом в дюймах. Наприклад, позначення R ¾ треба читати — різьба трубна конічна зовнішня ¾ дюйма (дюйм рівний 25,4 мм), а G11/2 — різьба трубна циліндрична, зовнішня півтора дюйма.
Тут число позначає внутрішній діаметр труби (діаметр на просвіт), зовні якій нарізана трубна різьба.
Приклади позначення різьб на кресленнях наведені на рис.4
Рис. 4 Приклади позначення різьб
Види стандартних кріпильних деталей
Основними стандартними кріпильними деталями різьбових з'єднань є болти, шпильки, гайки, гвинти і шайби.
Болт — це циліндричний стержень з різьбою для гайки на одному кінці і головкою на іншому. Болти виготовляються різного ступеня точності і різного виконання, з покриттям або без, різного класу міцності.
Болт на кресленні розташовують так, щоб на вигляді спереду було зображено три грані шестигранною головки. Т. к. болти і гайки закручують гайковим ключем, то розмір «під ключ» - S, заданий в стандарті, є основним, при побудові зображення головки болта.
Рис. 5. Креслення болта
Приклад позначення оцинкованого болта з класом міцності 8.8 з великим кроком різьби, з правою різьбою, виконаного по DIN 933 (повна різьба) " Болт М6х20 DIN 933 цб 8.8 " тобто великий крок і права різьба окремо в позначенні не показуються.
Як заміряти діаметр різьби, крок різьби, довжину болта? Дивіться наше відео:
Продовження випливає. Підписуйтесь на наш канал на youtube.com!
- Технологія виробництва шурупів та саморізівМайже кожен знає, де можна купити саморізи, шурупи та інше кріплення. Але, чи всі знають, що це таке?Повна версія статті